آموزش فناوری اطلاعات IT

خاموش کردن ویژگی ذخیره خودکار عکس‌ها و ویدیوها در واتساپ

خاموش کردن ویژگی ذخیره خودکار عکس‌ در واتساپ

مقدمه

همانطور که برای همگان آشکار است، اپلیکیشن واتساپ به مانند بسیاری از پیام‌ رسان‌ های دیگر، به ذخیره خودکار محتوا در میان گفتگوها می‌پردازد. می‌توانید این را یک ویژگی خوب بدانید، ولی زمانی که عضوی از چند گروه باشید، با حجم عظیمی از داده‌های رو به‌ رو خواهید شد. از این رو، حافظه داخلی یا خارجی گوشی شما به سادگی پر می شود. جهت جلوگیری از پر شدن ناخواسته حافظه گوشی یا تبلت  اندرویدی یا آی‌ او اس خود مطالب زیر را دنبال کنید.

خاموش کردن ویژگی ذخیره‌ خودکار محتوا در اپل (IOS)

به صورت پیش فرض، همه عکس‌ها و ویدیوهای دریافتی شما به طور مستقیم در پوشه Camera Roll در اپلیکیشن Photos ذخیره می‌شوند. برای خاموش کردن این ویژگی، نخست به Settings بروید، و سپس گزینه Chats را لمس کنید. در آنجا، دکمه پیش روی گزینه Save to Camera Roll را بفشارید تا ویژگی ذخیره‌سازی خودکار خاموش شود.

عکس‌ها و ویدیوها همچنان به صورت خودکار دریافت می‌شوند، ولی این بار تنها در حافظه واتساپ وجود دارند. اگر می‌خواهید عکس یا ویدیویی را به صورت دستی در Camera Roll ذخیره کنید، تنها نیاز است که دکمه Share را فشار دهید سپس  گزینه Save را انتخاب کنید.

همانطور که در بالا گفتیم، عکس‌ها و ویدیوها هنوز در در حافظه واتساپ به صورت خودکار دریافت می‌شوند. ولی برای خاموش کردن کامل این ویژگی، باید به Settings بروید و در آنجا گزینه Data and Storage Usage را لمس کنید. سپس  گزینه Photos را لمس کنید. و  Never را انتخاب کنید

این مراحل را در صورت تمایل برای صداها، ویدیوها، و سندها نیز به کار بگیرید. از این پس، هر زمان که عکس یا هر چیز تازه‌ ای را دریافت کنید، در کنار آن دکمه Download را می‌بینید که با فشردن آن، می‌توانید به دریافت آن اقدام کنید.

شیوه خاموش کردن ویژگی ذخیره‌ خودکار محتوا در اندروید

روش کار در اندروید کمی فرق می‌کند. در اندروید نخست باید منوی سه‌ نقطه‌ای در بالا و راست نمایشگر را لمس کنید. سپس به Settings بروید و از آنجا به Data and Storage Usage بروید. آنگاه در بخش Media Auto-Download، سه گزینه می‌بینید که شامل دیتای موبایل، وایفای و رومینگ هستند. به درون هریک از آنان بروید و با برداشتن تیک عکس‌ها، صداها، ویدیوها، و سندها، ویژگی ذخیره خودکار برای آنان را خاموش کنید.

اگر می‌خواهید که این ویژگی روشن باشد ولی محتوای دریافتی در گالری گوشی یا تبلت آشکار نباشد، نخست به Settings و از آنجا به بخش Chat بروید. و در آنجا، دکمه پیش روی گزینه Media Visibility را روشن کنید. از این پس، محتوای دریافتی در گالری شما آشکار نخواهد شد.

جمع‌بندی

ویژگی ذخیره‌سازی خودکار از دید امنیتی کار کاملاً اشتباهی است. به دنبال روشن بودن این ویژگی، ویروس‌ها به راحتی می‌توانند در گوشی شما جا خوش کنند و برای عملیات آسیب‌ رسانی آینده، همه چیز را آماده نمایند، از این رو، هشیار باشید و هر چه سریعتر این ویژگی را غیر فعال کنید